naszogrodniczy.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Produkty

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Jesteśmy firmą rodzinną, która funkcjonuje od 1991r

Dostarczamy wyjątkowe donice na wymiar! 🪴

Zamów paletę ziemi wprost do swojego ogrodu!

blog NaszOgrodniczy

Tak jak człowiek potrzebuje dobrze zjeść, tak roślina potrzebuje składników pokarmowych aby dobrze się rozwijać.

Omawianie zasilania roślin warto zacząć od prawa minimum von Liebiga. Najłatwiej to prawo zobrazować na przykładzie beczki, która posiada nierówne brzegi, które w tym wypadku odnoszą się do składników pokarmowych. Woda w tej beczce jest naszym plonem. Wielkość naszych zbiorów więc zależy od składnika którego jest najmniej

Rożne rośliny mają różne wymagania, więc beczka dla rododendronów oraz jabłek, czy iglaków będzie wyglądała inaczej. Dlatego warto stosować różnych nawozów ogrodniczych, aby dostarczać roślinom odpowiednie składniki pokarmowe. Na przykład pomidory będą potrzebowały znacznie więcej wapnia niż trawnik, gdy go nie dostarczymy powstaną niedobory, które zaniżą nam plon - wypadku pomidorów i braku wapnia pojawią się czarne plamy na liściach i owocach, które mogą przypominać chorobę grzybową.

Rodzaje nawozów

Nawozy możemy podzielić na:

  • Sztuczne - mineralne  (sypkie, granulowane, płynne)
    • wieloskładnikowe
    • jednoskładnikowe
  • Naturalne (oborniki, gnojówki, guano, nawozy mineralne pochodzenia naturalnego, fosforyty, mączki skalne - wapna) 
  • Organiczne (kompost, biohumus, resztki pożniwne)

Bardzo dużo osób upraszcza pojęcia i często możemy się natknąć na błędy w internecie, gdzie obornik jest zaliczany do nawozów organicznych. Mówiąc w dużym skrócie do nawozów organicznych wystarczy tylko natura, a do naturalnych już potrzebujemy zwierzęta. 

Nawozy naturalne oraz organiczne zawierają niewiele składników odżywczych w porównaniu z nawozami mineralnymi, ale posiadają jedną ogromną zaletę, które nie mają nawozy sztuczne. Są to związki organiczne, które przyczyniają się do poprawy jakości gleby, zwiększenia jej zasobności i próchnicy.

Przy chęci osiągnięcia dużych plonów może się okazać, że samże naturalne nawożenie może nie wystarczyć. Brak odpowiedniej zawartości azotu, fosforu, czy potasu spowoduje brak wykorzystania potencjału roślin. Kwiaty nie będą tak pięknie kwitły, borówki tak obficie owocowały, trawnik nie będzie tak wybarwiony, a jabłka nie będą tak dorodne.

jakie nawozy ogrodnicze - podstawy

Najlepszym wyjściem jest stosowanie zarówno nawożenia naturalnego, na przykład jesienią dla polepszenia gleby, a wiosną podanie mineralnych składników do naszego „bardziej pojemnego magazynu gleby” spowoduje wzrost plonów, większe przyrosty oraz dorodniejsze kwiaty. 

Wapnowanie

Warto w tym miejscu, przy zintegrowanym nawożeniu, wspomnieć o wapnowaniu gleby w celu odkwaszenia (oczywiście wyłączając to okolice gdzie rosną nasze rododendrony, borówki, iglaki i inne kwaśnolubne rośliny).  Spowoduje to zmniejszenie Ph gleby, które przełoży się na mniejsze zachwaszczenie, zwiększone przyswajanie składników mineralnych oraz poprawę jakości gleby. Po więcej wiedzy na temat wapnowania zapraszamy do naszego obszernego artykułu.

Podsumowując

Stosowanie dobrych nawozów ogrodniczych, które odpowiadają potrzebą naszych roślin. 

Nawozy naturalne, organiczne nigdy nie zastąpią nawozów mineralnych w swojej wydajności. Należy co 2-3 lata przeprowadzać wapnowanie gleby w celu zachowania odpowiedniego Ph. 

To co jest w glebie przekłada się bezpośrednio na plony, zbiory, kwitnienie, wzrost, przyrost, etc. 

Jeżeli coś nam plonuje doskonale przez kilka lat nawożenia może być spowodowane dużymi zasobami gleby, ale nie oznacza to, że będzie tak cały czas.

W razie pytań pozostajemy do dyspozycji

[email protected]


Zapraszamy do zapoznania się naszą bogatą ofertą nawozów ogrodniczych zarówno naturalnych, jak i organicznych oraz mineralnych!

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium